Detail článku
ŠTÁT SA K SVOJMU DLHU VO VODÁRENSTVE NEHLÁSI. RIEŠI ZÁSTUPNÉ TÉMY
18. decembra 2024KOŠICE (17. december 2024) – Štát sa k svojim záväzkom vo vodárenstve nehlási. V pripravovanej novela zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách nie je o riešení vnútorného dlhu vodárenstva, ktorý Najvyšší kontrolný úrad SR vyčíslil až na 10 miliárd EUR, ani slovo. Namiesto toho sa zaoberá vykupovaním akcií vodárenských spoločností, ktorých sa však akcionári reálne zbavovať nechcú. Akcionári VVS preto deklarujú, že privítajú štát ako akcionára, ale za podmienky, že vstup štátu bude spojený s investíciou do vodárenskej infraštruktúry.
Zaznelo to na Valnom zhromaždení Klubu akcionárov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s.
Zástupcovia štátnej správy (Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Najvyšší kontrolný úrad SR) i odborná verejnosť sa zhodujú na tom, že kľúčovými problémami vodárenstva na Slovensku sú:
- Zlé nastavenie cenovej regulácie, ktorá neumožňuje vodárenským spoločnostiam generovať dostatok zdrojov ani na obnovu existujúcej infraštruktúry.
- Nesplnené záväzky štátu dobudovať vodárenskú infraštruktúru, k čomu sa štát zaviazal ešte pred vstupom Slovenska to Európskej únie.
Nič z toho však pripravovaná novela zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách pripravená Ministerstvom životného prostredia SR, na základe podnetov od NKÚ nerieši. Namiesto toho sa zaoberá témami, ktoré nemajú na vodárenskú infraštruktúru prakticky žiaden vplyv.
,,Téma, ktorá tu rezonuje posledných niekoľko mesiacov, je téma, ktorú vyvolalo Ministerstvo životného prostredia SR, a to predložením návrhu novely Zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Touto novelou sa štát, dámy a páni, nepriznáva ku svojmu investičnému dlhu do vodárenskej spoločnosti. V súvislosti s touto novelou o tomto záväzku štátu sa nehovorí nič, nie je o tom napísané ani jedno písmeno. To, čo však táto novela zreteľne komunikuje, je záujem štátu vstúpiť do vodárenských spoločností, a to nákupom akcií“ konštatuje Daniel Kratky, člen predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a člen správnej rady Klubu akcionárov VVS.
,,Neviem, ako je to v iných vodárenských spoločnostiach, ale vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti je zrejmé, že akcionári nemajú záujem predávať svoje akcie. Vo VVS je situácia presne opačná. Bývalí akcionári sa chcú vracať a tí akcionári, ktorí sú súčasnými akcionármi, nemáme vedomosť o tom, že by ktokoľvek, ktorýkoľvek akcionár chcel z Východoslovenskej vodárenskej nadobro odísť“ poukazuje Kratky na to, že predkupné právo na akcie vodárenských spoločností nie je dnes tým najpálčivejším problémom vodárenstva na Slovensku a v prípade VVS nie je ani témou.
,,Ale ak štát má záujem investovať do vodárenskej infraštruktúry a má záujem sa prihlásiť k svojmu investičnému záväzku, ktorý mu vyplýva aj z predvstupových rokovaní Slovenska do Európskej únie, tak my otvárame dvere štátu, aby kľudne, ak má záujem, vstúpil ako akcionár do vodárenstva na Slovensku vo všeobecnosti, za predpokladu, že štát povie, áno, týmto vstupom ja podmieňujem moju investíciu do vodárenstva na Slovensku v rozsahu 10 miliárd, tak ako to tvrdí najvyšší kontrolný úrad,“ povedal Kratky s cieľom nasmerovať pozornosť zástupcov štátu na to, čo je skutočným problémom vodárenstva.
Video: Štát sa nehlási k svojmu záväzku – Klub Akcionárov VVS