Peniaze z vodného a stočného by mali byť použité na rozvoj infraštruktúry
18. marca 2025Odsudzujeme akékoľvek ,,odlievanie“ príjmov z vodného a stočného inam, ako do vodárenskej infraštruktúry, jej prevádzky a rozvoja. Ak sa také niečo niekde deje, Klub akcionárov VVS to považuje za nemorálne a neakceptovateľné. Klub tak reaguje na vyhlásenie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu.
,,Tržby z vodného a stočného musia byť v plnej miere použité výlučne na zabezpečenie služieb odberateľom, na prevádzku vodárenskej infraštruktúry a na investície do jej modernizácie a rozvoja. Koniec koncov už dnes to určuje vyhláška, resp. regulácia Úradom pre reguláciu sieťových odvetví,“ hovorí Stanislav Hreha, predseda dozornej rady Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a člen správnej rady Klubu akcionárov VVS.
,,Akékoľvek iné výdavky, ktoré by boli financované z príjmov z vodného a stočného a mali by znamenať navýšenie cien pre konečných spotrebiteľov považujeme za neprijateľné. Východoslovenská vodárenská spoločnosť naopak, z príjmov z vlastnej podnikateľskej činnosti, teda z príjmov mimo vodného a stočného, roky dotuje prevádzku a najmä investície do vodárenskej infraštruktúry,“ dodáva Hreha.
,,V porovnaní so sumami, akými dotujeme regulované činnosti, len malé zlomky VVS venuje na projekty spoločenskej zodpovednosti,“ dodal.
V roku 2023 celkové výnosy VVS dosiahli 128 mil. EUR, z toho príjmy z regulovaných činností (teda vodné a stočné) predstavovali 85,8 %.
Zvyšných 14,2 % všetkých príjmov VVS teda vyše 18 mil. EUR predstavovali príjmy z vlastnej podnikateľskej činnosti, mimo vodného a stočného.
Väčšinu z týchto príjmov VVS použila na pokrytie nákladov a na dotovanie tzv. regulovaných činností. Tento stav pretrváva vo VVS dlhodobo.

Keďže štát si neplní svoje záväzky, ktoré deklaroval pri predvstupových rokovaniach do Európskej únie a keďže súčasná regulácia neumožňuje vodárňam vytvárať z vodného a stočného dostatočné rezervy na investovanie, stav je taký, že vodárne musia dotovať sanovanie vodovodnej a kanalizačnej siete z iných činností a z budúcich príjmov.
Ak bude tento stav pretrvávať, namiesto riešenia situácie, budú vodárne nezmyselne obviňované a naďalej budú ponechané, aby dlh vo vodárenstve vyčíslený až na 10 miliárd EUR sanovali z vlastných zdrojov, jednoduchou matematikou zistíme, že jeho umorenie týmto spôsobom bude trvať najbližších tisíc rokov.