Detail článku

Klub akcionárov

NÁDEJ PRE BÝVALÝCH AKCIONÁROV VVS

Košice (2. máj 2025) – Pre obce a mestá, ktoré v minulosti predali akcie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. a chceli by sa do VVS opäť vrátiť ako akcionári, svitá reálna nádej. Vedenie VVS a Združenie obcí – bývalých akcionárov VVS podpísali Memorandum o porozumení a spolupráci, ktorého cieľom je umožniť obciam opätovné získanie akcií VVS, ak sa nájde právne riešenie, ako to zrealizovať.

,,Od odchodu niektorých akcionárov z VVS uplynulo viac ako 15 rokov. Ich rozhodnutiu v tom čase rozumieme. Z vlastníctva akcií neplynuli obciam žiadne benefity, naopak, len ekonomická záťaž, a predaj akcií v tom čase znamenal zbavenie sa tejto záťaže. V tom čase to bolo zrozumiteľné správanie sa dobrého hospodára. Hospodárne správanie dokonca starostom ukladá zákon,“ vysvetľuje Stanislav Prcúch, generálny riaditeľ VVS, a.s. ,,Rovnako chápeme súčasný záujem týchto akcionárov do VVS sa vrátiť a vnímame to ako ocenenie našej snahy o zlepšenie vzťahov s akcionármi, ktorého súčasťou je aj Dlhopisový program garantovaných výnosov. Záujem byť akcionárom spoločnosti je vždy dobrou vizitkou pre jej vedenie,“ dodal Prcúch.

,,Keďže viaceré obce prejavili záujem o návrat do VVS, zjednotili sme sa, pripravili petíciu, ku ktorej sa v krátkom čase pripojilo niekoľko desiatok bývalých akcionárov s niekdajším podielom na základom imaní spolu vo výške 2,94% a priemerným podielom na základnom imaní vo výške 0,04% na obec. Obrátili sme sa najprv so svojou žiadosťou o podporu na Klub akcionárov VVS, ktorý inicioval hlasovanie o podpore myšlienky návratu na Valnom zhromaždení Klubu akcionárov VVS. Chcem poďakovať kolegom z ostatných obcí, ktorí ako akcionári našu vec podporili,“ povedal Roman Oklamčák, riaditeľ Združenia obcí – bývalých akcionárov VVS. ,,Podpis memoranda vnímame ako veľmi jasné pristúpenie vedenia VVS k tejto téme a verím, že sa podarí nájsť riešenie, ktoré bude pre všetky strany prínosom a bude legislatívne schodné,“ dodal.

Akcionármi VVS je dnes vyše 760 miest a obcí. Malý podiel v súlade so zákonom vlastní aj samotná spoločnosť. Ten však nie je dostatočný na to, aby pokryl záujem bývalých akcionárov. Väčšina vlastných akcií, ktoré vodárne v minulosti odkúpili od akcionárov, zanikli znížením základného imania. Vlastné akcie vtedy VVS vykupovala s cieľom predísť možnému ovládnutiu spoločnosti inými akcionármi, než sú mestá a obce. V tom čase zákon umožňoval získať akcie VVS prakticky komukoľvek.

Hoci VVS získala ďalšie vlastné akcie v rámci Dlhopisového programu garantovaných výnosov kvázi zámenou za dlhopisy Voda spieva I., použitie týchto akcií neprichádza do úvahy. Tie musia ostať v držbe VVS až do uplynutia splatnosti dlhopisov, čo je ešte 19 rokov, prípadne do žiadosti niektorej obce o predčasnú spätnú zámenu.

,,Plne podporujeme myšlienku návratu každej samosprávy do VVS, ak o to prejaví záujem. Je legitímne, ak samospráva, bez ohľadu na minulosť prejaví záujem podieľať sa na subjekte, ktorý vo verejnom záujme zásobuje obyvateľov obcí pitnou vodou. Teraz je loptička na našej strane a musíme nájsť spôsob, ako to umožniť. Za týmto účelom bola vytvorená spoločná pracovná skupina zástupcov strán, ktorej úlohou je do 16.10.2025 navrhnúť možné riešenie,“ povedal Daniel Krátký, člen predstavenstva VVS a podpredseda správnej rady Klubu akcionárov VVS.

,,Snaha vykupovaním vlastných akcií v minulosti predísť získaniu podielu vo VVS privátnym investorom a súčasná podpora rozširovania akcionárskej štruktúry o ďalšie samosprávy je, dúfam, zároveň najlepšou odpoveďou na výmysly niektorých predstaviteľov štátnej moci o údajnej príprave privatizácie VVS. Tieto nezodpovedné vyjadrenia nás poškodzovali, ale verím, že pre príčetných ľudí je táto téma už navždy uzavretá,“ dodal Krátký.

Späť na všetky novinky