Detail článku

Klub akcionárov

Európska stratégia pre odolnosť v oblasti vody

Európska komisia spracúva dokument, ktorý je   reakciou na dopyt po intenzívnejších opatreniach na riešenie výziev súvisiacich s vodou v EÚ zo strany členských štátov, inštitúcií EÚ a zainteresovaných strán vrátane miestnych orgánov, súkromného sektora, mimovládnych organizácií a verejnosti. Táto iniciatíva, ako súčasť európskej stratégie odolnosti vodohospodárskeho sektora, pomôže zaviesť efektívne využívanie vody do praxe v mnohých oblastiach politiky a vo všetkých odvetviach, ktoré vodu využívajú. V rámci pripomienok sa do diskusie zapojili aj Slovenské univerzity.

Podnikovohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity Bratislava so sídlom v Košiciach poukazuje na skutočnosť, že vodohospodárska infraštruktúra je naďalej vo veľkej miere závislá od verejného financovania a užívateľských poplatkov, ktoré sa často ukážu ako nedostatočné na pokrytie potrebných investícií, čo vytvára finančné medzery, ktoré odďaľujú zásadnú modernizáciu a zlepšenia.

Ďalej poukazuje na to, že súčasné prístupy k financovaniu nie vždy plne odrážajú hospodársku hodnotu vodohospodárskej infraštruktúry, čo vedie k neefektívnosti pri prideľovaní zdrojov a premeškaniu príležitostí na hospodársky rast.

Na riešenie týchto otázok je podľa Podnikovohospodárskej fakulty nevyhnutnézaviesť trhové stimuly, ktoré podporujú zodpovedné a efektívne využívanie vody, vytvoriť jasné rámce, ktoré uznávajú hospodársku hodnotu ekosystémových služieb vo vodnom hospodárstve a preskúmať inovatívne modely financovania, ktoré diverzifikujú zdroje financovania nad rámec verejných rozpočtov, čím sa zabezpečí dlhodobá finančná udržateľnosť.

Ekonómovia z Košíc pripomínajú, že v rámci sľubných finančných alternatív sa už Ich dlhodobá povaha je dobre v súlade so životnosťou investícií do infraštruktúry, rozloží finančné riziko medzi viaceré zainteresované strany a uľahčí zapojenie súkromného sektora do verejných iniciatív. Najmä zelené dlhopisy a dlhopisy na udržateľnosť ponúkajú ďalšie výhody tým, že priťahujú investorov, ktorí sa zaviazali realizovať environmentálne zodpovedné projekty.

Uplatňovanie týchto zavedených finančných nástrojov na odvetvie vodného hospodárstva by mohlo poskytnúť stabilný a predvídateľný zdroj financovania, čo by pomohlo preklenúť investičné medzery a zároveň podporiť udržateľný hospodársky rast. Ako nezávislý hlas akademickej obce je Fakulta podnikateľskej ekonomiky Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach naďalej odhodlaná prispievať k hospodárskemu výskumu a analýze, ktoré podporujú úspešnú realizáciu EWRS.

Slovenská technická univerzita v Bratislave zas poukazuje na to, že výzvy, ktoré predstavuje zmena klímy a starnúca infraštruktúra v odvetví vodného hospodárstva, si vyžadujú výhľadové riešenia. 
Európska stratégia odolnosti vodných zdrojov Komisie (EWRS) je krokom správnym smerom a Slovenská technická univerzita v Bratislave uznáva jej potenciál stimulovať zmysluplný pokrok. Technológie budú zohrávať kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní odolného odvetvia vodného hospodárstva.

Pokrok v digitalizácii, automatizácii a inovačných metódach čistenia je kľúčom k zlepšeniu vodného hospodárstva a riešeniu budúcich rizík.

V záujme zefektívnenia tejto stratégie STU odporúča zamerať sa na niekoľko kľúčových oblastí:

– rozšírenie využívania umelej inteligencie a internetu vecí môže zlepšiť monitorovanie vody v reálnom čase, pomôcť odhaľovať úniky, sledovať kvalitu vody a efektívnejšie riadiť zdroje.
– využívanie digitálnych dvojnásobných modelov vodovodných systémov, ktoré simulujú skutočné podmienky a predpovedajú potreby údržby, čo pomáha predchádzať nákladným poruchám.
– kvalita vody sa môže zlepšiť aj investovaním do lepšej filtrácie a zisťovania kontaminácie.
– keďže hospodárenie s vodou sa stáva digitalizovanejším, sú potrebné prísne opatrenia v oblasti kybernetickej bezpečnosti na ochranu vodovodných systémov pred potenciálnymi hrozbami.

STU pritom poukazuje na nedostatok financií, ale vidí aj riešenia. Zatiaľ čo nové technológie sú kľúčom k zlepšeniu vodovodných systémov, zabezpečenie potrebných finančných prostriedkov je rovnako dôležité. Modernizácia infraštruktúry si vyžaduje značné investície a tradičné zdroje financovania často chýbajú. Finančné nástroje, ako sú dlhopisy zamerané na technologické inovácie, môžu poskytnúť dlhodobé financovanie projektov, ako sú inteligentné meranie, prediktívne údržba a automatizované systémy liečby.

Tieto inovácie pomáhajú znižovať náklady, zlepšovať efektívnosť a prilákať investorov, ktorí majú záujem o udržateľné projekty. Kombináciou finančných riešení s novými technológiami môže EÚ vybudovať vodovodné systémy, ktoré sú odolné aj pripravené na budúcnosť. Silné a udržateľné odvetvie vodného hospodárstva závisí od plynulej integrácie technológií, financií a regulácie. EWRS by mal aktívne podporovať digitálnu transformáciu, aby sa Európa stala lídrom v udržateľnom hospodárení s vodami.

Späť na všetky novinky