Klub akcionárov VVS aktívne hľadá nové riešenia a možnosti úspor
19. marca 2025Klub akcionárov VVS aktívne hľadá možnosti úspor napríklad využívaním najnovších technológií. Tie sa prezentovali na najväčšej európskej vodárenskej výstave Aquatech 2025.
Na dobudovanie a modernizáciu infraštruktúry sú potrebné obrovské zdroje, ktoré však samosprávy nemajú a štát si neplní ani svoje záväzky. Klub preto tiež hľadá inovatívne zdroje financovania, ktoré nezaťažia akcionárov.

Rozvoj moderných technológií môže priniesť nielen úspory, ale aj zisky, preto spoločnosti ako VVS vytvárajú fondy na podporu vývoja týchto technológií.
,,Mali sme dnes príležitosť stretnúť sa, porozprávať a diskutovať so zástupcami najväčších vodárenských firiem nielen z Európy, ale z celého sveta. Zároveň sme boli účastní aj Aquatech inovačného fóra, kde sa diskutovalo o financovaní a o nových technológiách. Bolo to veľmi inšpirujúce a veríme, že to bude veľkým prínosom aj pre našu vodárenskú spoločnosť,“ popisuje riaditeľka Klubu akcionárov VVS Miroslava Hančaková.
Výstavy sa zúčastnil aj ex-viceprezident Európskej investičnej banky so sídlom v Luxemburgu a bývalý minister hospodárstva Slovenskej republiky Vazil Hudák.
Priniesol Aquatech nejaké inšpiratívne technológie a riešenia využiteľné v slovenských podmienkach ?
Boli tu prezentované inovatívne projekty ktoré umožňujú nahradenie rôznych manuálnych vecí a činností, ako napríklad odpočet vodomerov cez digitálne aplikácie a digitálne prepojenia dodávateľov a využívateľov týhto služieb.
Digitalizácia je témou, ktorá v súčasnosti v súvislosti s modernizáciou vodárenskej infraštruktúry rezonuje. Vidíte tu príležitosti pre slovenské firmy – vodárenské, ale aj na strane dodávateľov týchto pokročilých technológií?
Digitalizácia, respektíve uplatnenie digitalizácie vo vodárenskom priemysle bola jedna z nosných tém. Využitie umelej inteligencie, v priemysle, je celosvetová záležitosť. Bolo tu prezentované niekoľko riešení, ako môže digitalizácia zlepšiť manažovanie vody a odpadových vôd a priniesla tak úspory.
Pri riešení chýbajúcej infraštruktúry, jej zastaranosti a pri zavádzaní nových technológií je kritickou otázka financovania. Samosprávy na to nemajú zdroje, štát si neplní ani to, k čomu sa zaviazal pri predvstupových rokovaniach s EÚ. Ako teda riešiť financovanie týchto projektov, ktorých návratnosť je navyše rozložená na dlhé obdobie? Vidíte tu priestor pre financovanie napríklad zo súkromných zdrojov?
Jednou z veľkých tém na Aquatechu bola otázka financovania vodárenstva, vodnej infraštruktúry a spoločností, ktoré sa pohybujú v tomto segmente. Je tu aj veľa rôznych nástrojov, či už zo súkromného sektora, fondy, nadácie a takisto inštitucionálni investori. Z mojej skúsenosti s Európskou investičnou bankou môžem povedať, že pre EIB je táto oblasť aktuálna. EIB sa pozicionuje ako tzv. klimatická banka. To znamená, že sa zameriava hlavne na projekty zelené, ktoré prispievajú k zníženiu CO2 a nejakým spôsobom napomáhajú v boji s klimatickými zmenami, takže voda je určite veľmi dôležitá oblasť. EIB financuje v rámci EÚ, ale aj mimo EÚ, viacero vodárenských spoločnosti. Či už je to infraštruktúra, ale aj čistiareň vody a tak ďalej, takže je to téma, ktorá je pre EIB veľmi dôležitá. Samozrejme, treba tu vnímať prepojenie na reguláciu. Je veľmi dôležité, aby regulácie, ktoré nastavujú jednotlivé štátne inštitúcie, na Slovensku je to ÚRSO, zodpovedali moderným trendom, aby umožňovali, aby títo investiční hráči mohli vystúpiť do takýchto projektov.
Vidíte priestor na financovanie napríklad formou dlhopisov, určených napríklad aj pre bežných ľudí, ako to urobila napríklad vláda ?
Vydávanie dlhopisov vodárenskými spoločnosťami je, dá sa povedať, bežná forma financovania takýchto spoločností. Bežne sa využíva v Európe, alebo v USA, takže si myslím, že aj čo sa týka Slovenska, myslím si, že tu priestor určite je a aj nedávne vydanie štátnych dlhopisov pre občanov na Slovensku ukázalo, že ľudia na Slovensku majú dôveru v tie projekty, ktoré v pozadí majú štát, alebo aj nejaké elementy štátu, alebo aj municipality. Takže si myslím, že tu je určitý priestor na to, aby sa občania Slovenska mohli aktívnejšie zapojiť do financovania tejto kritickej infraštruktúry pre štát.
Vo svete je bežné, že veľké, stabilné sieťové spoločnosti vytvárajú fondy na podporu inovatívnych riešení a pokročilých technológií. Vidíte na to priestor aj na Slovensku?
Čo bolo pre mňa veľmi zaujímavé na Aquatechu, boli rôzne inovácie, ktoré tu boli prezentované, množstvo rôznych zaujímavých riešení pre vodu, pre vodárenské spoločnosti. Jedna z metód, ako vtiahnuť tieto inovácie do vodárenských spoločností, ktoré sú taký tradičný biznis, možno trošku konzervatívny, je vytváranie fondov, ktoré si tieto vodárenské spoločnosti vytvárajú a tieto fondy potom investujú do inovatívnych spoločností a týmto pádom potom sa tieto inovácie dostávajú do vodárenských spoločností.