Detail článku
NKÚ DAL ZAPRAVDU VVS, ALE AJ ZAVÁDZA
19. augusta 2024Predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy nemal a nemá pre svoje vyhlásenia o hrozbe privatizácie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti žiadny relevantný podklad. Vyplýva to z oficiálneho vyhlásenia NKÚ. Šírením nepodložených a lživých správ o hrozbe privatizácie VVS Andrassy zrejme prekračuje zákon.
„NKÚ v rámci uvedenej kontroly nepreveroval dlhopisový program Voda spieva, neposudzoval riziká, ktoré by mohli viesť k priamej či skrytej privatizácii tejto alebo iných vodárenských spoločností,“ napísala pre médiá hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková.
Zákon o NKÚ pritom upravuje pravidlá kontrolnej činnosti NKÚ. Potom, ako NKÚ kontrolu vykoná, ako poskytne možnosť kontrolovanému sa vyjadriť a ako sa s vyjadrením kontrolovaného riadne vysporiada, zákon upravuje komu a akým spôsobom môže NKÚ výsledky kontroly oznamovať.
Keďže ako uviedla hovorkyňa NKÚ, tento proces sa neuskutočnil, predseda NKÚ komunikuje závery, ktoré nemajú vecné opodstatnenie.
NKÚ KLAME AJ V ĎALŠÍCH BODOCH
Tvrdenie, že kontrola NKÚ nepotvrdila privatizáciu VVS označila hovorkyňa NKÚ za klamstvo. To by však muselo znamenať, že kontrola NKÚ hrozbu privatizácie odhalila. Ale ako ju mohla odhaliť, keď ju podľa slov hovorkyne NKÚ nekontroloval?
NKÚ pritom pôvodne dlhopisový program kontrolovať plánoval a vyžiadal si k nemu aj podklady. Vzápätí si to však rozmyslel a napísal do VVS, aby podklady k Dlhopisovému programu garantovaných výnosov neposielali. Vedenie VVS preto vyzvalo NKÚ, aby sa kontrola týkala aj Dlhopisového programu garantovaných výnosov. NKÚ to ale odmietol.
Tvrdenie, že NKÚ žiadnu privatizáciu vo VVS neodhalil, teda nie je klamstvo, ale pravdivý popis skutkového stavu.
NKÚ tiež uvádza, že ,,…za spoločnosť, ktorá nakladá s verejným majetkom, dlhodobo komunikuje občianske združenie a za rôzne komunikačné či marketingové aktivity tohto združenia platí vodárenská spoločnosť nemalé financie. Tie v konečnom dôsledku platia občania v cene vodného, ktorá je na východnom Slovensku dlhodobo najvyššia“ .
Aj v tomto prípade ide zo strany NKÚ o neoverenú a nepravdivú informáciu. Náklady na podporu Klubu akcionárov sa do cien vodného a stočného nepremietajú!
NKÚ tu navyše perfídne podsúva, ako keby náklady na komunikáciu boli dôvodom, prečo je cena vody na východnom Slovensku najvyššia. Skutočným dôvodom je vzdialenosť vodného zdroja Starina od odberateľov a nižšia hustota osídlenia, ako napríklad v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a infraštruktúrna sieť s bezprecedentnou dĺžkou 6 614 km čo je vzdialenosť z Košíc do Montrealu.
NKÚ ďalej VVS vyčíta, že v rokoch 2021 až 2023 vynaložili na projekty spoločenskej zodpovednosti – podporu sociálne slabších skupín, sponzoring, podporu ochrany vôd a informovanosť akcionárov 3,6 mil EUR, ktoré mali podľa NKÚ investovať do obnovy infraštruktúry.
Skutočnosť je pritom taká, že výnosy VVS za roky 2021 až 2023 dosiahli 351 294 miliónov EUR. Vynaložené prostriedky na spomínané projekty tak predstavujú len zhruba jedno percento z tržieb VVS, čo sú náklady na komunikáciu podpriemerné.
,,Dlh štátu v oblasti budovania infraštruktúry sa len na východe Slovenska odhaduje na 3 – 5 miliárd korún. To znamená, že aj keby VVS všetky peniaze namiesto do sociálnych programov investovala do budovania infraštruktúry, trvalo by 3-5 tisíc rokov, kým by bol dlh štátu voči infraštruktúre vyrovnaný. Je teda zrejmé, že problém vodárenstva nespočíva v tom, či VVS podporuje talentované deti, alebo nie, ako sa verejnosti snaží podsúvať NKÚ.
Ďalej, keďže tieto náklady predstavujú len jedno percento z tržieb, matematikou základnej školy si každý dokáže spočítať, že aj keby sa premietli do cien vodného a stočného, predstavovali by len jedno percento, čo pre spotrebiteľov znamená pár desiatok centov za rok, čo ceny vodného a stočného nijak nerieši.
A z týchto pár čísel musí byť každému tiež jasné, že účelová interpretácia výsledkov kontroly NKÚ nie je ničím iným len pokračovaním krivej diskreditačnej kampane NKÚ a šikanovania VVS,“ vysvetlil Daniel Kratky.
Zdôraznil, že všetky výdavky, ktoré NKÚ vodárňam vyčíta, boli plne v limitoch schválených akcionármi.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť na rozdiel od iných spoločností nemá vlastné komunikačné, ani marketingové oddelenie. Komunikáciu VVS outsourcuje, teda zabezpečuje ju, externá agentúra.
Dlhopisový program garantovaných výnosov je odborná téma, ktorá si vyžaduje množstvo komunikácie so samosprávami a prípravu veľkého množstva odborne pripravených materiálov pre obecné zastupiteľstvá. Na to VVS nemá internú kapacitu , preto službu, ale i komunikáciu ďalších odborných tém, na základe memoranda, ktoré bolo verene komunikované, pre VVS a akcionárov zabezpečuje Klub akcionárov VVS. Finančná podpora Klubu je preto odôvodnená.
Nepravdivé vyjadrenia predsedu NKÚ potrebu vysvetľovania a vyvracania jeho bludov len zvyšujú. Samotný Ľubomír Andrassy tak prispieva k rastu nákladov VVS.
Rovnako podpora kampane Voda spieva, zameraného na ochranu vody, ktorý zakončil slávnostný galavečer, na ktorom boli ocenení tí, ktorí sa najviac zaslúžili o ochranu vody na východe, bol podporou ochrany vody a vodných zdrojov, čo je pre Vodárenskú spoločnosť absolútne legitímna téma. Kto iný, ak nie vodárenské spoločnosti by mal tému ochrany vody komunikovať?
Čerešničkou na torte absurdnosti kontroly je výhrada, že Neziskovej organizácii Daniela J. Kratkeho išlo z VVS 10-tisíc EUR.
Bezprostredne po zvolení do funkcie člena predstavenstva VVS Kratky verejne informoval, že všetky jeho príjmy vyplývajúce z členstva v predstavenstve budú poukazované priamo na účet neziskovej organizácie. Nezisková organizácia Daniela J. Kratkeho a Neinvestičný fond VODÁRNE Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti tieto prostriedky potom použili na podporu mimoškolského rozvoja detí zamestnancov VVS. V tomto roku obe organizácie evidujú opäť viac ako 200 žiadostí o pomoc a podporu.
https://www.pomozdetom.sk/spolu-dokazeme-pomoct-detom-este-viac/
https://www.pomozdetom.sk/spolu-sme-naozaj-dokazali-viac/
,,Aj tento jeden prípad sám o sebe by stačil ako dôkaz toho, že kontrola NKÚ nebola nezaujatá a objektívna a že jej cieľom bolo len pokračovanie v nezmyselnom a pomýlenom ťažení proti VVS, ktorého príčine však stále nerozumieme“ uzavrel Kratky.