10 miest a obcí sa spoločným komuniké ohradilo voči obvineniam a postupu NKÚ
13. mája 2026Desať miest a obcí na východnom Slovensku podpísalo spoločné komuniké, v ktorom sa ohradzujú voči obvineniam a postupu Najvyššieho kontrolného úradu SR pri kontrolách súvisiacich s ich účasťou v Dlhopisovom programe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. V komuniké odmietajú navodzovanie dojmu, že zapojením do programu Voda spieva I. porušili právne predpisy, konali nehospodárne alebo rezignovali na povinnosť zabezpečovať dodávky vody pre svojich obyvateľov. Zároveň kritizujú spôsob výkonu kontrol, krátke lehoty na vyjadrenia, odmietanie námietok a podľa nich nevykonateľné povinnosti uložené v zápisniciach z kontrol.
Kontroly NKÚ sa týkali nakladania s majetkom miest a obcí, ktoré sú akcionármi Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a zároveň investormi do dlhopisov Voda spieva I. NKÚ kontroly spustil voči 14 mestám a obciam na východe Slovenska koncom minulého roka a nedávno ich uzavrel prerokovaním protokolov so zástupcami samospráv a vyhotovením zápisníc.
Podľa zástupcov desiatich samospráv mal celý postup NKÚ počas kontrol „zjavne šikanózny charakter“, napríklad pre krátke, päťdňové lehoty poskytované na vyjadrenia a predkladanie podkladov v období pred sviatkami a na konci roka 2025. Signatári zároveň tvrdia, že NKÚ relevantne neodôvodnil odmietnutie ich námietok voči pravdivosti, úplnosti a preukázateľnosti kontrolných zistení. Mestá a obce sa v komuniké tiež ohradili voči tvrdeniam, ktoré podľa nich navodzujú ničím nepodložený dojem, že vo vzťahu k obecnému majetku a obyvateľom konali nehospodárne alebo nezákonne.
Všetky mestá a obce, ktoré sa cez primátorov a zástupcov podpísali pod komuniké, sú členmi Klubu akcionárov VVS.
Obce vďaka dlhopisom získali nový zdroj príjmu. V januári 2026 získali druhýkrát výnos v objeme takmer 1 milióna eur
Dlhopisový program Voda spieva I. spustila Východoslovenská vodárenská spoločnosť pre svojich akcionárov z radov miest a obcí. Národná banka Slovenska schválila prospekt dlhopisov v júni 2023. Prvá emisia Dlhopisového programu garantovaných výnosov VVS mala celkový objem do 40 miliónov eur s menovitou hodnotou jedného dlhopisu 13,28 eura, splatnosťou 20 rokov a fixným úrokom 6 % ročne, vyplácaným raz za rok. Do dlhopisového programu sa zapojilo 150 obcí a miest, ktorým VVS už druhýkrát vyplatila výnos. Naposledy sa tak stalo v januári 2026 a mestá a obce získali spolu takmer 1 milión eur.
VVS pripravuje v spolupráci s investičným fondom H2O FUND SICAV ďalšiu emisiu vodárenských dlhopisov. Tentokrát pôjde o verejne obchodované zelené dlhopisy, ktoré majú potenciál ovplyvniť budúcnosť vodárenského sektora nielen na východe Slovenska.
10 obcí, ktoré sa podpísali pod spoločné komuniké
- MUDr. Boris Hanuščak, primátor mesta Bardejov;
- Ing. Július Buchta, MBA, primátor mesta Revúca;
- Ing. Karol Pataky, primátor mesta Kráľovský Chlmec;
- PaedDr. Dominik Frajkor, primátor mesta Sečovce;
- Róbert Koba, starosta obce Trhovište;
- Ing. Helena Kúkelová, starostka obce Betliar;
- Martin Kövér, starosta obce Šemša;
- Bc. Nikoleta Gerencsériová, starostka obce Kečovo;
- MVDr. Ján Zahorský, starosta obce Tušice;
- Ing. Štefan Petrík, starosta obce Valaliky.
